Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam ietvaros Bērnu aizsardzības centrs kā Valsts kancelejas sadarbības partneris piedalās Eiropas Sociālā fonda Plus līdzfinansētā projekta Nr. 4.3.6.9/2/24/I/001 “Ģimeņu vajadzību izpēte un atbalsts, stiprinot bērnu emocionālo noturīgumu krīzes, vardarbības situācijās” (turpmāk – projekts) īstenošanā.
DOMNĪCAS LATVIJĀ DISKRIMINĀCIJAS UN VARDARBĪBAS INCIDENTU VADĪBAS JAUTĀJUMOS
Projekta aktivitāšu ietvaros 2024.gada 19.septembrī tika uzsāktas reģionālās domnīcas ar pašvaldību izglītības jomas pārstāvjiem, lai diskutētu par vardarbības incidentu atpazīšanu, izglītības iestādes rīcību vardarbības un diskriminācijas gadījumos, pieejamajiem resursiem un nepieciešamajiem atbalsta pasākumiem bērniem, pedagogiem un atbalsta speciālistiem.
Reģionālās domnīcas tika organizētas Dobelē – Zemgales reģiona pašvaldībām (19.09.), Ropažu novadā - Pierīgas pašvaldībām (24.09.), Kuldīgā - Kurzemes reģiona pašvaldībām (16.10.), Smiltenē - Vidzemes reģiona pašvaldībām (24.10.) un Daugavpilī - Latgales reģiona pašvaldībām (29.10.).
Diskusijas rezultātā iegūta informācija par vardarbības un diskriminācijas incidentu fiksācijas un uzskaites kārtību, veidiem, kā izglītības iestādē tiek vadīts vardarbības gadījums, vai noteikti atbildīgie un zināmas lomas. Tika iegūta vispārēja informācija par nepieciešamajiem resursiem vardarbības incidentu vadīšanā.
Šobrīd izglītības iestādēm tiek piedāvātas iespējas iesaistīties dažādos atbalsta pasākumos, kā vardarbību skolās mazināt, tomēr vardarbības un, jo īpaši diskriminācijas, gadījumu fiksēšana nenotiek pēc vienotiem principiem, kā rezultātā ir apgrūtināta diskriminācijas un vardarbības incidentu uzskaite un monitorings, kā arī neveicot sistemātisku darbu pie diskriminācijas un vardarbības incidentu pamanīšanas, fiksēšanas, ir apgrūtināta efektīvāko risinājumu atrašana un turpmāka vardarbības gadījumu novēršana.
DOMNĪCAS LATVIJĀ ATBALSTA SISTĒMAS BĒRNIEM UN VIŅU ĢIMENĒM, KURI SASKĀRUŠIES AR TUVINIEKU VAI DRAUGU NĀVI
Bērni un pusaudži ikdienā saskaras ar dažādām krīzes situācijām ģimenēs, kas var radīt emocionālus pārdzīvojumus un atstāt iespaidu uz bērna turpmāko attīstību un labbūtību kopumā. Īpaši smagi ģimeni un bērnu ietekmē ģimenes locekļa zaudējums jeb nāve, smaga slimība vai invaliditāte, kas var radīt pēkšņas, spēcīgas izmaiņas bērna uzvedībā, emocionālajā, kognitīvajā un sociālajā sfērā, tādēļ Projekta aktivitāšu ietvaros 2024.gada 3.oktobrī tika uzsāktas reģionālās domnīcas ar pašvaldību izglītības iestāžu un sociālo dienestu pārstāvjiem, lai diskutētu par atbalsta pieejamību bērniem un ģimenēm zaudējuma gadījumā.
Reģionālās domnīcas tika organizētas Dobelē – Zemgales reģiona pašvaldībām (03.10.), Kuldīgā - Kurzemes reģiona pašvaldībām (17.10.), Smiltenē - Vidzemes reģiona pašvaldībām (23.10.); Daugavpilī - Latgales reģiona pašvaldībām (30.10.), un Ropažu novadā - Pierīgas pašvaldībām (27.11.).
Diskusijas laikā tika iegūta informācija par esošajiem un nepieciešamajiem atbalsta pasākumiem bērnam, kas piedzīvojis traģiskus notikumus – autoavārija, nāvējoša trauma, smaga saslimšana, kas var atstāt traumatisku ietekmi uz visu turpmāko bērna dzīvi un prasīt ļoti ilgu laiku, lai atgūtu dzīves kvalitāti. Šobrīd pašvaldībām ir ierobežots resursu un pakalpojumu klāsts, lai sniegtu atbalstu bērnam un ģimenei, kas saskārušies ar tuvinieku vai draugu nāvi, smagu slimību vai invaliditāti. Diskusijas dalībnieki pauda viedokli par nepieciešamību nodrošināt tūlītēju psiholoģisko palīdzību bērnam, kā arī nodrošināt pakalpojumus ilgtermiņā. Tādēļ nepieciešams izveidot vienotu atbalsta sistēmu, lai veicinātu veselīga sērošanas procesa norisi individuāli, ģimenē, skolā vai kopienā, izglītot par notiekošo, kliedēt aizspriedumus, stiprināt grūtību pārvarēšanas stratēģijas, veicināt savstarpējo komunikāciju un informēt par papildus iespējamo atbalstu.
VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA PAR PROJEKTU
Valsts kancelejai un BAC pieejamais kopējais projekta finansējumus ir 4 425 328 euro, tajā skaitā ESF+ finansējums 3 761 528 euro un valsts budžeta līdzfinansējums 663 800 euro.
Projekts tiek īstenots no 2024.gada 3.ceturkšņa un tiks īstenots ne ilgāk kā līdz 2029.gada 31.decembrim.
PROJEKTA MĒRĶIS
Veikt demogrāfisko procesu dinamikas izpēti un īstenot atbalsta pasākumus bērniem un ģimenēm psiholoģiskā un emocionālā noturīguma veicināšanai krīzes, vardarbības, diskriminācijas situācijās.
Papildu informācija par Valsts Kancelejas īstenotajām darbībām projekta ietvaros pieejama šeit: https://www.mk.gov.lv/lv/projekti
PROJEKTA KONTAKTPERSONA BAC AKTIVITĀŠU JAUTĀJUMOS:
Guna Eglīte
Bērnu aizsardzības centra
Prevencijas un resursu nodaļas vadītāja
Tel. 29152326
E-pasts: guna.eglite@bac.gov.lv