Jaunumi
6 kolēģes

Bērnu aizsardzības centra (turpmāk – centra) pārstāvji no 15.septembra līdz 18.septembrim devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Somiju, no 6.oktobra līdz 9.oktobrim – pieredzes apmaiņas vizītē uz Islandi. Pieredzes apmaiņas vizīti bija iespējas organizēt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas “Valsts administrācija” projekts “Possibilities for Improvement of content of support services for children with behavioural and addiction problems and their families in Latvia” projekta ietvaros

Pieredzes apmaiņas vizītes mērķis veicināt sadarbību, zināšanu ieguvi, labās prakses identificēšanu un pārnesi starp līdzīgām institūcijām bērnu aizsardzības jomā Somijā un Islandē.

Pieredzes apmaiņas vizītes laikā bija iespēja tikties ar Somijas un Islandes Bērnu mājas komandu. Starpdisciplinārs sadarbības modelis ir visa pamatā, svarīgi laba sadarbība starp institūcijām.

Ģimenes centra Somijā pārstāvji dalījās ar savu pieredzi, attīstot dažāda līmeņa pakalpojumus, kas balstīti individuālajās vajadzībās. Centra moto - Tu esi gaidīts šeit, kā mēs varam palīdzēt? Pakalpojumi tiek gradēti dažādos līmeņos, sāk ar zemāko līmeni, tad, ja problēma netiek atrisināta, tad ir pāreja nākamo pakalpojuma līmeni, kur jau tiek sniegts specializētāks atbalsts. Klients netiek sūtīts no pakalpojuma uz pakalpojuma, speciālisti strādā kopā, lai atrastu klientam piemērotāko atbalstu. Lēmums tiek pieņemts kopīgi ar ģimeni.

Islandes Nacionālā bērnu un ģimenes lietu aģentūra dalījās ar pieredzi, ieviešot jaunu pieeju bērnu aizsardzības jautājumos. Agrās intervences principi. Sadarbība starp sistēmām, sadarbības partneriem, ekspertiem, politiķiem. Sarunas ar vecākiem un bērniem. Bērns pašā centrā.

Aģentūras galvenais uzdevums ir strādāt bērna interesēs, veicinot bērna labbūtību. Nodrošināt un attīstīt pakalpojumus, kas ir atbalstoši bērnam, attīstīt un uzraudzīt pakalpojuma kvalitāti. Jāņem vērā jebkurā darbībā bērna viedoklis un vēlmes, sadarbība ar bērniem un viņu vecākiem. Izaicinājums nodrošināt, lai būtu starp iestādēm sadarbība.

Pieredzes apmaiņas laikā ārvalstu eksperti norādīja, ka svarīga ir cieša sadarbība ar bērna vecākiem, vecāku iesaiste, speciālistu savstarpējā sadarbība. Nepieciešams attīstīt dažāda veida atbalstu. Atbalstam jābūt mērķētam bērna un ģimenes individuālajās vajadzībās. Svarīgi, lai bērns, ārstējoties stacionāri, turpina iegūt izglītību, tiktu uzturēta saziņa ar bērna izglītības iestādi, informācijas apmaiņa. Agrīnais atbalsts vienmēr būs izmaksu ziņā lētāks, nekā izmaksas, kas radīsies, pieaugot problemātikai. Prevences nozīmīgums ikvienā jautājumā, kas skar bērnu. Svarīgi, ka speciālisti ir atvērti, atsaucīgi, sniedzot pakalpojumus.