Informācija presei Jaunumi Preses relīze
Zāle, kurā notiek seminārs.
3 logo

    

Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014 – 2021. gada perioda programmas ‘’Starptautiskā policijas sadarbība un noziedzības apkarošana” projekta “Atbalsts Barnahus ieviešanai Latvijā” ietvaros no Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērna mājas komanda, sadarbībā ar Labklājības ministriju devās 4 izbraukuma praktiskajos semināros, lai bērnu tiesību aizsardzības (Bāriņtiesa) un sociālās jomas (sociālie darbinieki pašvaldībās) profesionāļiem tiktu sniegta informācija par praktiskajiem jautājumiem starpinstitucionālajā sadarbībā ar Bērna māju, risinot seksuālas un citus vardarbības gadījumus, kuros cietuši bērni.

Bērna māja Zemgales reģionā (Vecumniekos) viesojās 2023. gada 30. maijā, Vidzemes reģionā (Limbažos) 2023. gada 14. jūnijā, Latgales reģionā (Rēzeknē) 2023. gada 6. jūnijā, Kurzemes reģionā (Liepājā) 2023. gada 16. jūnijā.

Semināru mērķis bija iepazīstināt Sociālo dienestu un Bāriņtiesu pārstāvjus ar topošo Bērna mājas pakalpojumu vardarbības gadījumu risināšanā. Semināros kopā piedalījās 86 dalībnieki no visas Latvijas.

Bērna mājas pārstāvji sniedza klātesošajiem ieskatu citu valstu pieredzē un iepazīstināja ar Projekta ietvaros veikto OECD pētījumu[1] par bērnam piemērotu justīcijas sistēmu Latvijā, kurā ietilpst arī aprēķins par Bērna mājas pakalpojuma izmaksām un ieguvumiem ilgtermiņā. Šāds aprēķins, veidojot jaunu pakalpojumu, Latvijā līdz šim nav ticis veikts. Tā pamatā ir dati par to, ka neidentificēta, bērnībā piedzīvota negatīva pieredze vēlāk pieaugušā dzīvē nereti rada atkarības, nodarbinātības problēmas un likumpārkāpumus. Šāds pieaugušais no sociālekonomiskā viedokļa visas savas dzīves garumā var kļūt atkarīgs no dažāda veida palīdzības, kas tiek apmaksāta no valsts un pašvaldību budžeta. Pētnieki, balstoties uz citu valstu pieredzi, kuros jau sekmīgi darbojas Bērna māja, aprēķinājuši, ka savlaicīga vardarbības atklāšana un bērnam sniegtais atbalsts, samazina šos izdevumus, kas pretējā gadījumā būtu nepieciešami visas cilvēka dzīves garumā.  

Semināra dalībnieki arī iepazinās ar bērnam saudzējošu, strukturētu nopratināšanas tehniku un kādēļ tā ir būtiska tieši darbā ar seksuālas vardarbības upuriem. Kā savā prezentācijā skaidroja Bērna mājas psiholoģe Līga Redliha, nopratināšanu, kad bērnam jāatceras traumējoši notikumi savā dzīvē, var salīdzināt ar taciņas mīšanu tikko uzsnigušā sniegā. Ja darām to vienreiz un saudzīgi,  pēdas ir skaidri saskatāmas un ved konkrētā virzienā. Ja to darām vairākas reizes un nestrukturēti, visa bērna atmiņa un stāstītais drīzāk atgādinās sapēdotu laukumu un vairs nav iespējams pateikt, kurš notikums seko kuram un kas vispār ir noticis. Tādēļ Bērna mājas pakalpojuma mērķis ir pēc iespējas samazināt reižu skaitu, kad bērnam jāizstāsta par piedzīvoto, turklāt nodrošināt to, ka visas darbības tiek veiktas bērnam piemērotā vidē.

Bērna mājas sociālās darbinieces Aija Medne un Marija Fjodorova semināra dalībniekiem sniedza ieskatu praktiskajos sadarbības aspektos ar Bērna māju. Sociālais dienests un bāriņtiesa būs iesaistīti gan tādu gadījumu risināšanā Bērna mājā, kad jau uzsākts kriminālprocess un nepieciešams veikt bērna situācijas novērtēšanu un atbalsta plānošanu,  gan t.s. neskaidrajos gadījumos, kad bērna gadījums vēl ir sociālā dienesta vai bāriņtiesas redzeslokā.

Uzsākot un noslēdzot katru semināru tika veiktas aptaujas, lai noskaidrotu semināra dalībnieku zināšanas par Bērna mājas pakalpojumu, kā arī pēc semināra iegūtās informācijas lietderīgumu. Lielākais semināra dalībnieku skaits līdz šim nezināja neko daudz par Bērna mājas pakalpojumu, tomēr pēc semināru norises lielāka daļa seminārā iegūto informāciju vērtēja kā noderīgu un redz Bērna mājas pakalpojuma lietderīgumu. Visi semināra dalībnieki sniedza vērtīgu informāciju un ieteikumus topošā Bērna mājas pakalpojuma uzlabošanai.